Terapinis dantų gydymas

Dantų ėduonis (kariesas)

Tai vienas iš labiausiai paplitusių dantų pažeidimų. Tai danties kietųjų audinių defektas. Jis atsiranda, kai burnos ertmėje esančios bakterijos skaido maisto likučiuose esančius angliavandenius iki rūgščių, kurios tirpina dantų emalį, vėliau ir dentiną. Laiku negydant karieso, infekcija plinta toliau ir gali pažeisti danties nervą, kas lemia dantų skausmą. Tuomet jau reikalingas endodontinis kanalų gydymas. Atstačius pažeistus audinius būtina atkreipti dėmesį į individualią asmens burnos higieną.

Pleištinis defektas

Tai toks defektas, kai dantį veikia per didelės lenkiančiosios jėgos ir atsiranda kaklelio srities apsinuoginimas. Dantis gali tapti jautrus, ypač šaltam maistui. Pagrindinės priežastys – bruksizmas (dantų griežimas), blogas sąkandis. Atstačius pažeistus audinius būtina atkreipti dėmesį ir į priežastis.

Estetinis plombavimas

Tai atstatymo būdas, kai paciento netenkinanti esamų dantų forma, spalva, anatominiai ypatumai, vieta dantų lanke, yra atkūriama estetiškai išgaunant natūralaus danties formą, spalvas, blizgėjimą. Dantys yra minimaliai paruošiami, pašalinamos senos, pakeitusios spalvą plombos, jie yra plombuojami pasirinkta šviesoje kietėjančia plomba arba gali būti dengiami jau paruoštomis aukštos estetikos laminatėmis (Edelweiss, Componeer), kurios pritaikomos kiekvieno paciento burnoje.

Abrazija

Tai labai panašus pažeidimas į pleištinį defektą, tačiau priežastis yra netaisyklingos burnos higienos įprotis, kai per stipriai yra valomi dantų kakleliai su senais, kietais, nusidėvėjusiais šereliais šepetėliais. Atstačius pažeistus audinius būtina atkreipti dėmesį į individualią asmens burnos higieną.

Dantų traumos

Tai emalio, emalio-dentino defektai dėl įvykusios traumos. Kai kuriais atvejais galima atstatyti nuskilusį dantį tuo pačiu lūžgaliu. Iki apsilankymo pas odontologą, lūžgalį geriausiai laikyti už žando arba paprastame piene, nes taip išsaugomas danties lūžgalio drėgnumas ir mineralai. Kitais atvejais gali reikėti atstatyti defektą šviesa kietėjančia plomba. Jei dantis lūžęs šaknies zonoje, tokią šaknį teks protezuoti. Tačiau kartais traumos būna dar skaudesnės, kai šaknis skyla vertikaliai, ją tenka pašalinti.